اولین همایش روز جهانی خاک در سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی برگزار گردید.

رئیس گروه حفاظت و حاصلخیزی خاک معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: میزان فرسایش خاک در کشور ۲ و پنج دهم تا سه برابر میانگین جهانی آن است.

1

رمضان علی ابراهیم پور روز دوشنبه در نخستین همایش استانی حفاظت خاک در اراک افزود: بررسی های بیانگر آن است که میانگین فرسایش خاک در کشور ۱۶ و هفت دهم تن در هکتار است درحالی که این رقم در سطح جهان حدود پنج تا ۶ تن در هکتار می باشد.
وی ادامه داد: سوء مدیریت، قطع بی رویه درختان، چرای بیش از ظرفیت دام ها در مراتع و تغییر کاربری اراضی از جمله مهمترین عواملی به شمار می روند که کشور ایران را در زمره صدر نشینان فرسایش خاک در جهان قرار داده است.
رئیس گروه حفاظت و حاصلخیزی خاک معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی یاد آور شد: ایجاد یک سانتیمتر خاک بین یکصد تا یک هزار سال زمان نیاز دارد و این مهم نشان از اهمیت و محافظت هرچه بیشتر از منابع پایه خاک در کشوراست.
ابراهیم پور ادامه داد: قانون و مقررات متعددی در حوزه حفاظت از خاک و برخورد با افرادی که به نوعی در فرسایش خاک دخالت دارند موجود دارداما،ضمانت اجرایی آن ها در حد انتظار نیست.
وی گفت: از ۱۶۵ میلیون هکتار مساحت کشور حدود ۱۰ درصد معادل ۱۸ و پنج دهم میلیون هکتار قابلیت کشت دارد و در چرخه تولید قرار می گیرد.
ابراهیم پور خاطر نشان کرد: سیاست های کلی کشور با توجه به افزایش جمعیت و وسعت اراضی قابل کشت در آینده باید به گونه ای باشد که برای تامین امنیت غذایی کمتر دچار مشکل شویم.
مدیرآب و خاک جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این همایش گفت: در ۲ سال اخیر اعتبارات و طرح های متعددی در حوزه آب انجام شده ولی راهبردها و اقدامات در حوزه خاک در حد انتظار نیست و به گونه ای این حوزه مغفول واقع شده است.
عباس صالحی افزود: ۱۴ آذرماه از سوی سازمان ملل به عنوان روز جهانی خاک و حدفاصل سال های۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ با عنوان دهه خاک معرفی شده است.

1استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
استان مرکزی رتبه اول صادرات ماهیان زینتی را به خود اختصاص داده و حدود ۹۰ درصد صادرات این ماهیان از این استان انجام می شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

1

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1