۲۸ میلیون تن سبزی و صیفی سالانه در کشور تولید می شود/لزوم توجه به فرآوری و بازاریابی محصولات همزمان با توسعه کشت های گلخانه ای

۲۸ میلیون تن سبزی و صیفی سالانه در کشور تولید می شود/لزوم توجه به فرآوری و بازاریابی محصولات همزمان با توسعه کشت های گلخانه ای

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی گفت که نهضت انتقال فناوری کشاورزی کشور را نجات می دهد و شکاف دانش را پر می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، دکتر اسکندر زند روز سه شنبه در دومین گردهمایی پژوهشی سبزی و صیفی که در پژوهشکده سبزی و صیفی موسسه علوم باغبانی کشور واقع در منطقه محمدشهر کرج برگزار شد، با بیان اینکه موضوع فناوری در حوزه کشاورزی و به خصوص باغی بسیار مهم است، افزود: برای برون رفت از مشکلات موجود در تولید سبزی و صیفی باید فناوری روز دنیا را احصاء کنیم.

وی با اشاره به اینکه تولید سبزی و صیفی در کشور جزو فعالیت های مزیت داری است که مغفول مانده، اظهار داشت: باید دلایل این امراحصاء شود زیرا از حدود ۱۲۰ میلیون تن تولیدات مختلف در بخش کشاورزی ایران ، ۲۸ میلیون تن صیفی و سبزی تشکیل می دهد.

زند گفت: سرانه تولید و عرضه سبزی و صیفی در ایران ۳۶۰ کیلوگرم است و این در حالی است که سرانه مصرف غذا حدود ۸۰۰ تا یکهزار کیلوگرم می باشد.

این مسئول ادامه داد: اکنون ۸۴ درصد از سهم تولید مواد غذایی در جهان از بخش بخش گیاهی و ۱۶ درصد آن از تولیدات حیوانی به دست می آید این در حالی است که در ایران سهم مواد غذایی به دست آمده از تولیدات حیوانی ۱۱ درصد و مابقی به تولیدات گیاهی وابسته است.

زند با بیان اینکه در بخش تامین مواد غذایی گیاهی، سهم باغبانی بسیار بالاست که مغفول مانده، افزود: در تحقیقات کشاورزی تغییر رویکردی جدی داریم که تحقیقات را از ورودی محور به خروجی محور تغییر داده ایم و مهمترین دستاورد این تحقیقات باید در رضایتمندی کشاورزان دید.

وی ادامه داد: در تحقیقات خروجی محور سه اولویت را مد نظر قرار داده ایم که اولین اولویت آن تحقیقات توانمندساز است تا بتوانیم وضع موجود را بهبود بخشیم و تحقیقات را جهت دهی کنیم به طوریکه در اجرای این اولویت طرح های جریان ساز داشته باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی لازمه یکی از این تحقیقات را در افزایش سطح و عملکرد سبزی و صیفی عنوان کرد و گفت: از مجموع ۲۸ میلیون تن سبزی و صیفی تولیدی کشور، ۱.۸ میلیون تن معادل ۷ درصد در گلخانه ها به دست می آید.

وی وسعت گلخانه های سبزی و صیفی کشور را حدود ۱۱ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: در آینده باید کشت گلخانه ای این محصولات به ۳۴ هزار هکتار برسد که باید گام های بزرگی در این بخش برداشته شود .

زند با بیان اینکه برای رسیدن به این مهم باید بهترین تکنولوژی ها را از زنجیره گلخانه ای استفاده کنیم، بیان داشت : یکی دیگر از مهم ترین اقدامات در جریان سازی تحقیقات، کیفیت بخشی به محصولات گلخانه ای است که باید اقدامات لازم برای ترویج سلامت محصولات گلخانه ای را در بین مردم داشته باشیم.

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی ادامه داد: یکی از دستاوردهای کشت گلخانه ای بهره وری آب در کشت سبزی و صیفی است.

وی یکی از نگرانی ها برای توسعه کشت گلخانه ای سبزی و صیفی را بازار مناسب پس از تولید دانست و گفت: برای رفع این نگرانی اگر پس از تولید فراوری و بسته بندی مناسب را در محل تولید داشته باشیم ضمن اینکه در مصرف بی رویه آب صرفه جویی می شود بازار مناسبی را نیز ایجاد خواهد کرد.

تحول سازی در حوزه باغبانی

زند یکی از مهم ترین اقدامات برای برون رفت از مشکلات حوزه باغبانی را تحول سازی عنوان کرد و افزود: در دنیا هر از چندگاهی شاهد تحول هستیم و ما هم باید تحول ایجاد کنیم و تمام تحولاتی را که با آینده نگری می توان داشت را احصاء کنیم.

وی یکی از جریانات تحول ساز را در زمینه به نژادی دانست و اظهار داشت: در زمینه به نژادی و همچنین تولید بذرهای هیبرید به دلیل سودآوری مناسب باید بخش خصوصی را وارد کنیم.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1