ردیف اعتباری ۸۴ میلیارد تومانی طرح ملی گیاهان دارویی در بودجه سال آینده/۳۶۹ هزار نفر در حوزه گیاهان دارویی کشور اشتغال دارند

ردیف اعتباری ۸۴ میلیارد تومانی طرح ملی گیاهان دارویی در بودجه سال آینده/۳۶۹ هزار نفر در حوزه گیاهان دارویی کشور اشتغال دارند

برای نخستین بار طرح ملی گیاهان دارویی کشور با حمایت وزیر جهاد کشاورزی، مجلس شورای اسلامی و توافق سازمان برنامه و بودجه در بودجه سال ۹۷ دارای ردیف اعتباری مستقل به میزان ۸۴ میلیارد تومان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح ملی گیاهان دارویی کشور امروز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت: با توجه به شرایط بودجه ای کشور که با محدودیت منابع روبرو هستیم، اختصاص ردیف اعتباری مستقل به طرح ملی گیاهان دارویی کشور کار بسیار مشکلی بود.

دکتر پیمان یوسفی آذر دستیابی به بازار مصرف را یکی از ارکان مهم طرح ملی گیاهان دارویی کشور دانست و اظهار داشت: علاوه بر تولید استاندارد و فرآوری این محصولات، باید بازار مصرف داشته باشیم.

وی گردش مالی گیاهان دارویی در جهان را ۱۲۰ میلیارد دلار و گردش مالی کل فرآورده ها و داروهای زیستی را ۴۸۰ میلیارد دلار عنوان و تصریح کرد: ما برای بازار گیاهان دارویی کشور برنامه مفصل تدوین و کشورهای هدف در دنیا را مشخص کرده ایم.

یوسفی آذر ادامه داد: گردش مالی زعفران در جهان ۸ میلیارد دلار است در حالی که حجم صادرات زعفران ایران ۳۰۰ میلیون دلار می باشد و از این رو ما به کمپین زعفران نیاز داریم.

وی گفت:ایران ۹۰ درصد زعفران دنیا را تولید می کند اما این محصول به صورت خام صادر می شود و ما هنوز نتوانسته ایم زعفران را تجاری سازی کنیم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به صادرات ۳۷۶ میلیون دلاری گیاهان دارویی کشور طی امسال اظهار داشت: ما برای پنج سال آینده صادرات ۳.۵ میلیارد دلاری را در صورت ادامه حمایت ها هدفگذاری کرده ایم.

وی با انتقاد از واردات بی رویه و بدون نظارت گیاهان دارویی از چین اعلام کرد: ما ۱۲۵ تعرفه واردات برای گیاهان دارویی اضافه کردیم زیرا واردات این محصولات به کشور باید شناسنامه دار شود و این نخستین قدم در حمایت از تولید داخل و جلوگیری از واردات غیر استاندارد است.

یوسفی آذر در مورد تعیین تعرفه ۳۰ درصدی هند برای زعفران ایران گفت: ما از سه طریق گمرک، وزارت امور خارجه و تعیین سیاست های تنبیهی برای واردات برنج از هند این مساله را پی گیری می کنیم.

وی ادامه داد: ایران در عین حال برای حذف تعرفه های گیاهان دارویی باید عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) شود و یا قراردادهای ترجیجی منعقد کند.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از اختصاص تسهیلات با کارمزد ۶ درصدی به بخش خصوصی برای تاسیس دفاتر زعفران ایران در ۱۰ کشور هدف خبر داد.

وی افزود: کشورهای چین، استرالیا، انگلیس، کانادا و فرانسه از جمله کشورهای هدف هستند.

یوسفی آذر در همین حال بر تدوین دستور العمل فنی بهداشتی گیاهان دارویی وارداتی تاکید کرد.

وی سطح زیر کشت گیاهان دارویی از ایران را ۱۵۰ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: از این سطح ۱۰۷ هزار هکتار به زعفران و ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار به گل محمدی اختصاص دارد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه ۱۰۰ هزار هکتار باید به سطح زیر کشت گیاهان دارویی اضافه و همزمان بازار مصرف آن باید ایجاد شود.

وی با بیان این که ما در کشور می خواهیم یک حرکت ملی برای گیاهان دارویی راه اندازی کنیم، اذعان داشت: این حرکت ملی در گام نخست با تکیه بر زعفران و گل محمدی آغاز می شود.

یوسفی آذر در عین حال سهم کشت گیاهان دارویی در اراضی شیبدار را ۱۵۰ هزار هکتار اعلام کرد.

وی گفت: در حوزه گیاهان دارویی برای ۸۹ هزار نفر به طور مستقیم و ۲۸۰ هزار نفر غیر مستقیم اشتغالزایی شده است.


پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1