جلسه پیگیری پسماندهای بخش کشاورزی وآسیب های کشت های زیر پلاستیکی در مزارع شهرستان ساوه برگزارشد.

جلسه پیگیری پسماندهای بخش کشاورزی وآسیب های کشت های زیر پلاستیکی در مزارع شهرستان ساوه برگزارشد.

طولانی بودن زمان تجزیه پلاستیک و آسیب‌ زیست‌محیطی ناشی از آن، انجام کشتهای زیرپلاستیکی در شهرستان ساوه را به یک تهدید تبدیل کرده است.

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان ساوه، جلسه پيگيري موضوع پسماندهای در  بخش كشاورزي  ۱۶ آذرماه در محل اتاق جلسات مديريت جهاد كشاورزي  شهرستان ساوه با حضور بخشداران ومدير اب منطقه اي ومحيط زيست ودانشگاه علوم مزشكي ودامپزشكي وكارشناسان ومسئولان جهاد كشاورزي ساوه تشكيل ودر خصوص نحوه جمع اوري پسماند هاي كشت زير پلاستيك و جلوگيري از استفاده اب وفاضلاب شهري وصنعتي در كشت محصولات كشاورزي بحث وتبادل نظر گرديد.

کشت‌های زیر پلاستیکی چند سالی در شهرستان ساوه در حال انجام و در برخی از روستاهای شهرستان ساوه مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است.

کشت زیر پلاستیکی نوعی از کشت است که با استفاده از پلاستیک‌های پهن و با ضخامت برای تولید محصولاتی مانند هندوانه، خیار، گوجه‌فرنگی و ... انجام می‌شود و سود زیادی نیز برای کشاورز دارد.

از مزایای کشت زیر پلاستیکی می‌توان به‌ صرفه‌جویی در میزان مصرف آب، بالا بردن راندمان آبیاری، جوانه‌زنی سریع و رشد سریع محصول و کنترل علف‌های هرز اشاره کرد اما به جرأت می‌توان گفت معایب کشت‌های زیر پلاستیکی بیشتر است.

کشت زیر پلاستیکی معایبی مانند کشت محصولی غیر ضروری به‌ جای محصولات استراتژیک، استفاده از سموم و کود، استفاده از پلاستیک در کشت و جمع‌آوری نکردن آن بعد از برداشت، آلوده شدن زمین‌های مجاور به پلاستیک‌های زمین کشت‌ شده، مزاحمت پلاستیک‌ها برای دستگاه‌های کشت و برداشت، طولانی بودن زمان تجزیه پلاستیک و آسیب‌های زیست‌محیطی اشاره کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه  با تأکید بر اینکه کشت‌های زیر پلاستیکی شکل ظاهری مزارع و بافت شهری و روستایی را خوشایند نمی‌کند، اظهار کرد: کشت زیر پلاستیکی از اواخر اردیبهشت و اوایل خردادماه آغاز می‌شود.

مهندس شریفی با بیان اینکه تجزیه پلاستیک چند صد سال به طول می‌انجامد، ادامه داد: پلاستیک‌های باقی‌ مانده از کشت زیر پلاستیکی در کشت بعد و در دستگاه‌های عمیق کار اختلال ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کشت‌های زیر پلاستیکی مزیت‌هایی مانند کاهش تعریق و تعرق، استفاده بهینه از آب، جلوگیری از رشد علف هرز، حفظ رطوبت بالا را نیز دارد، افزود: این نوع کشت باعث می‌شود کشاورزان کشت‌های خود را پیش از ایجاد شرایط مساعد و زودتر از موعد آغاز کنند تا سود بیشتری حاصل شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه با اشاره به اینکه به علت عدم جمع‌آوری پلاستیک‌ها اثرات سوء در محیط‌ زیست ایجاد می‌شود، بیان کرد: نمی‌توان به خاطر چند مزیت محیط‌ زیست را نادیده گرفت.

استفاده از پلاستیک در کشت محصولات کشاورزی برای خاک بسیار مضر و خطرناک است . زیرا وقتی پلاستیک در خاک باقی می ماند، به شکل عایق عمل می کند و مانع تنفس طبیعی خاک می شود .
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه افزود:پلاستیک های استفاده شده در اراضی کشت محصولات کشاورزی، پس از برداشت محصول جمع آوری نمی شود و اراضی دوباره شخم می خورد تا برای کشت پاییزه آماده شود .

وی ادامه داد :پلاستیک استفاده شده، زیر خاک باقی می ماند و از رشد و نمو گیاه به صورت طبیعی جلوگیری می کند و عملکرد زراعی  را کاهش می دهد و به تدریج یک قطعه زمین مرغوب پر بازده را به نامرغوب تبدیل می کند .

وی با اشاره به دیگر خطرات کشت زیر پلاستیک در اراضی افزود: جذب  تشعشعات خورشیدی از طریق پلاستیک، باعث افزایش دما در زیر خاک  می شود و در فعالیت ریشه و گیاه اختلال به وجود می آورد .

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1