برگزاری همایش تبیین طرح ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی با حضور مددکاران ، اعضای شوراهای اسلامی ، دهیاران و بخشداری ها در شهرستان اراک

برگزاری همایش تبیین طرح ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی با حضور مددکاران ، اعضای شوراهای اسلامی ، دهیاران و بخشداری ها در شهرستان اراک

همایش تبیین طرح ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی با حضور مددکاران ، اعضای شوراهای اسلامی ، دهیاران و بخشداری ها در سالن امام خمینی (ره) سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی  برگزار شد.

به همت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اراک ، همایش تبیین طرح ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی  با حضور۱۵۰ نفر از  مددکاران ، اعضای شوراهای اسلامی ، دهیاران و بخشداری ها روز ۲۴ تیر ماه  در سالن امام خمینی (ره) سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی  برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اراک ،در ابتدای این همایش مدیرجهاد کشاورزی شهرستان با قدردانی از حضور مددکاران ، اعضای شوراهای اسلامی ، دهیاران و بخشداری ها اظهار داشت : یکی از مهمترین طرح های اقتصاد مقاومتی  ایجاد بنگاه های کوچک اقتصادی برای بکارگیری جوانان روستایی در مشاغل خانگی می باشد .

سيد ابوالقاسم قائم مقامی ضمن اشاره به ساير مشاغل خانگی در روستاها افزود: کشت گیاهان دارویی ، توسعه باغات در اراضی شیبدار ،بسته بندی محصولات کشاورزی ، تولید قارچ و احداث گلخانه ها علاوه بر استفاده بهینه از امکانات و منابع موجود در روستاها می تواند به اقتصاد خانواده کمک بسزایی داشته باشد.

وی افزود: در بحث توسعه اقتصادی رویکرد ما توجه به روستاهای کارآفرین است در واقع اشتغال و کارآفرینی روستاها یکی از دغدغههای اصلی مسؤلان محسوب میشود چرا که معتقد هستیم با ایجاد اشتغال در روستاها میتوان از مهاجرت روستائیان تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال پایدار در روستاها موجب رفع مشکلات عدیده در روستاهای شهرستان خواهد شد گفت: رویکرد ما در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اراک به توسعه اقتصادی روستا معطوف شده است و با توجه به شعار سال از سوی مقام معظم رهبری به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بحث روستاهای کارآفرین را به طور جدی در دست اجرا داریم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اراک خاطر نشان کرد:بدون شک توسعه فعالیت های کشاورزی در هر منطقه ای باعث افزایش محصولات کشاورزی خواهد شد و افزایش محصولات کشاورزی خودکفایی در تولید محصولات غذایی و افزایش ضریب امنیت غذایی را در پی خواهد داشت که نتیجه آن افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش واردات است. .
هم اکنون دولت با توسعه فعالیت های کشاورزی به دنبال اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی و افزایش رفاه مردم است.

در ادامه این همایش معاون مدیریت باغبانی استان با اشاره به طرح ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی گفت: شهرستان اراک با دارا بودن اراضی مستعد باغی و زراعی یکی از شهرستان های برتر استان مرکزی در بحث فعالیت های کشاورزی است، این شهرستان هر ساله با تولید محصولات باغی و زراعی به قطب تولید محصولات کشاورزی در استان شده است.
احمد اسدی تصریح کرد: هم اکنون دولت با اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار تلاش دارد فعالیت های بخش کشاورزی را در این شهرستان توسعه دهد، امری که باعث ایجاد اشتغالزایی، درآمد پایدار و نهایتاً زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال مدنظر مقام معظم رهبری در این شهرستان باشد.

معاون مدیریت باغبانی استان از واگذاری اراضی منابع ملی در شیب کوهها به منظور توسعه باغات و زمینهای کشاورزی خبر داد واظهار کرد: یکی از سیاست های دولت در راستای ایجاد اشتغالزایی و کاهش مهاجرت روستائیان، در اختیار گذاشتن اراضی ملی به مردم به منظور توسعه باغات و توسعه فعالیت  های کشاورزی  است. .
احمد اسدی ادامه داد: در این طرح اراضی که از محل منابع ملی در دامنه و شیب کوهها وجود دارند و امکان تبدیل شدن به باغات و اراضی کشاورزی را دارند، شناسایی شده و در اختیار روستائیان قرار خواهد
وی اظهار کرد: اراضی مستعد و شیب دار بسیار خوبی در سطح شهرستان وجود دارد که باتوجه به بارش های مناسب در طول سال و شرایط آب و هوایی مطلوبي که در شهرستان اراک وجود دارد، زمینه لازم، برای توسعه فعالیت های کشاورزی در این شهرستان فراهم شده است.
احمد اسدی افزود: با اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار تولید محصولات باغی و زراعی در این شهرستان افزایش خواهد یافت و زمینه لازم برای ایجاد اشتغالزایی، درآمد پایدار و ماندگاری مردم در روستاها فراهم خواهد شد.بدون شک با حمایت های دولت و در اختیار گذاشتن اراضی ملی و شیب دار به مردم می توانیم شاهد رونق و توسعه فعالیت های کشاورزی در شهرستان اراک و ایجاد اشتغالزایی، درآمد پایدار و افزایش ضریب رفاه مردم باشیم، امری که دولت مصمم به اجرای آن است.

در ادامه همایش مدیر صدور پروانه ها و مجوزهای سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی ،با اشاره به اینکه امروزه كسب و كارهاي خانگي به عنوان راهكاري مهم براي ايجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب مي گردند گفت: قابليت انجام اين نوع كسب و كار در «منزل» سبب ايجاد مزاياي بسياري براي شاغلين آن ها مي شود، كه از جمله مي توان به ايجاد توازن بين مسئوليت خانوادگي زنان و اشتغال آنان، حذف هزينه هاي مربوط به خريد، رهن و اجاره كارگاه و اياب و ذهاب، استفاده از نيروي كار ساير اعضاي خانواده و ايجاد زمينه هاي كار خانوادگي، امكان انتقال تجارب از طريق آموزش غيررسمي به شيوه استاد- شاگردي بين اعضاء خانواده و... میباشد.
جمشید خدادادی بیان کرد: ایجاد اشتغال با حداقل سرمایه، امکان کار کردن به صورت پاره وقت، دوره آموزشی کوتاه مدت، عدم نیاز به فضای خاص و ... قابلیت های انکارناپذیری است که این گونه مشاغل داشته و ضرورت توجه جدی به این مسئله را آشکارتر می سازند.

وی افزود:در کشور ما هرچند این گونه مشاغل سابقه تاریخی دارند ولی برنامه خاصی برای شناسایی، حمایت و یا نظارت بر آنها پیاده نشده و توانمندی و ظرفیت این مشاغل در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور ناشناخته باقی مانده است و امیدواریم که این همایشها فتح بابی برای توجه جدی تر مسئولان محلی به ظرفیت های این گونه مشاغل بوده و منجر به برداشتن گامی دیگر در جهت کاهش بیکاری در منطقه گردد.

بر پایه این گزارش ، در ادامه برگزاری همایش رأیس اداره امور فناوریهای مکانیزه کشاورزی ،حفاظت از منابع پایه، پایداری تولید، توسعه فن آوری های نوین و مناسب، استاندارد سازی کشاورزی، افزایش بهره وری از منابع آب وخاک، ارتقای کیفیت ماشین های کشاورزی، توسعه مکانیزاسیون کم نهاده و ارزان قیمت، حمایت از سرمایه گذاری در بخش های مختلف مکانیزاسیون، جهت گیری و استفاده از صنعت داخل و سرمایه و کار ایرانی را از ویژگی های برنامه های اقتصاد مقاومتی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی برشمرد. .
علیرضا کیشانی افزود : به طور کلی مکانیزاسیون به معنای کاربرد ماشین در فرآیند تولید محصولات کشاورزی و فراتر از یک نهاده است و نباید همانند نهاده سم، کود و بذر مورد ارزیابی قرار گیرد، چون مکانیزا سیون سایر نهاده‌ها را مدیریت خواهد کرد و با این مدیریت، تولید انبوه و اقتصادی در کشور اتفاق خواهد افتاد.

سپس در ادامه برگزاری همایش سخنرانان مدعو  از جمله بخشدار منطقه مرکزی ، عبد الرضا حاج علی بیگی به مواردی در خصوص حوزه نشاط اجتماعی و تبیین مبانی فرهنگ اسلامی و برگزاری مراسمهای مذهبی با توجه به امکانات و پتانسیلهای موجود در روستا پرداخت .

همچنين حجت الاسلام زکی، مسئول زکات کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی نیز در این همايش با تاکید بر ضرورت ترویج و توسعه فرهنگ انفاق، احسان و فریضه الهی زکات در جامعه، گفت: نقش كشاورزان، در این عرصه بی بدیل است.

در پايان همايش مسئولين  به سوالات  مطروحه و  راهكارهاي مناسب براي مشكلات حاضرين پاسخ لازم ارائه نمودند.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1