افتتاح فاز 2مجتمع کشت و صنعت زرین خوشه باحضور معاون امور تولیدات دامی و مهندس بابایی در شهرستان اراک

1

 

1

 

1

 

سید علی آقا زاده روز دوشنبه در جریان بازدید از طرح توسعه زرین خوشه اراک افزود: طرح توسعه این مجتمع نقش موثری در افزایش اشتغال دارد و تعداد دام های آن از ۲ هزار و ۵۰۰ راس به پنج هزار راس افزایش می یابد.
وی بیان کرد: تولید شیر در مجتمع زرین خوشه به ۵۰ تن در روز خواهد رسید و هم اینک استان مرکزی در زمینه تولید شیر جزو ۱۰ استان برتر کشور است.
استاندار مرکزی ادامه داد: مجتمع زرین خوشه اراک ۴۰ درصد از خوراک دام خود را تامین می کند و این واحد در زمینه اقتصاد مقاومتی گام های بلندی برداشته است.
آقا زاده گفت: این مجموعه با برخورداری از ظرفیت های بالای کشاورزی، دامپروری و فناوری های روز و نیروی انسانی متخصص یکی از مجموعه های تولیدی برتر استان و کشور به شمار می رود.
مدیر عامل زرین خوشه اراک نیز در این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: با ایجاد این مجموعه تاکنون برای ۷۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است.
محمدعلی مشیدی افزود: با بهره برداری از مرحله نخست این مجتمع به ازای هر تن شیر برای یک نفر به صورت مستقیم در این مجتمع اشتغال زایی می شود.
عملیات اجرایی مرحله نخست طرح توسعه مجتمع زرین خوشه اراک با پنج هزار راس گاو شیرده با ظرفیت تولید ۵۰ تن شیر در روز با حضور سید علی آقا زاده استاندار مرکزی آغاز شد.
شرکت زرین خوشه اراک به عنوان بزرگترین مجتمع کشاورزی و دامداری استان مرکزی است.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن جزء ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعالند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و دو دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
استان مرکزی رتبه اول صادرات ماهیان زینتی را به خود اختصاص داده و حدود ۹۰ درصد صادرات این ماهیان از این استان انجام می شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1