اصلاح نژاد به شیوه انتقال جنین برای نخستین بار در جمعیت دام سنگین استان در شهرستان خنداب انجام شد

1

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: اصلاح نژاد به شیوه انتقال جنین برای نخستین بار در جمعیت دام سنگین استان در شهرستان خنداب انجام شد.

همایون نادرنیا روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این انتقال جنین برای نخستین بار در گله های مردمی و توسط سرمایه گذار بخش خصوصی در سطح کشور انجام شده است.
وی ادامه داد: در قالب این طرح ، دام، محل نگهداری و تامین علوفه توسط بخش خصوص تامین شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: برای انجام این طرح ۳۰ گاو هلشتاین که از آمادگی کامل برای باردار شدن برخوردار هستند، آماده شده و ۲۰ جنین گاو سرابی از نژادهای مقاوم و شیری بومی کشور توسط کارشناسان مرکز اصلاح نژاد دام، در بدن ۲۰ راس از این دام ها قرار گرفت.
نادرنیا زمان بهره برداری از این نژاد را حدود سه سال آینده عنوان کرد و افزود: گوساله های به دنیا آمده در این روش، ۲ رگ گیری شده (تلفیق با یک نژاد برتر) و گوساله های نسل سوم برای افزایش درآمد اقتصادی در بین دامداران روستایی توزیع می شود.
وی گفت: این طرح با هدف افزایش اشتغال، ایجاد درآمد و توجیه اقتصادی دامداری در روستاها و کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها انجام می شود.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن جزء ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعالند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و دو دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1