آیین تجلیل از تولید کنندگان نمونه کشاورزی با حضور استاندار استان مرکزی در سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد.

1

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی: سید علی آقازاده روز یکشنبه در آیین تقدیر از تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی استان مرکزی در اراک، افزود: با وجود محدودیت در منابع آبی و زمین سالانه سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می شود و بهبود مدیریت آب و تند کردن آهنگ استقرار سامانه های آبیاری نوین به منظور افزایش بهره وری در تولید کشاورزی این خطه ضروری است.
وی اظهار کرد: در صورت پوشش حداکثری سامانه ابیاری نوین در سطح اراضی کشاورزی این استان امکان افزایش تولیدان کشاورزی تا چهار و نیم میلیون تن در سال نیز وجود دارد.
استاندار مرکزی، کشاورزی و صنعت را ۲ بال توسعه و پیشرفت این خطه دانست و ادامه داد: در سال های قبل بخش صنعت بیشتر از کشاورزی مورد توجه بوده است درحالیکه حمایت اصولی از بخش کشاورزی می تواند تولید ثروت و اشتغال بالایی را به همراه بیاورد.
آقازاده یادآور شد: این استان در زمینه تولید محصولات کشاورزی از کانون های صادرات محور است و از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
وی خاطر نشان کرد: حدود ۹۰ هزار تولیدکننده در بخش کشاورزی فعالیت دارند که باید با نگاه علمی و مدیریت بهینه روز به روز اقربخشی بیشتری داشته باشند.
استاندار مرکزی ادامه داد: توجه ویژه به مطالبات، تامین نهاده ها، سم و کود و آموزش فعالان بخش کشاورزی از جمله عوامل افزایش تولید محصولات این بخش است و می طلبد برای افزایش تولید محصولات و جایگاه بخش کشاورزی حمایت و نظارت بیشتری در این بخش صورت بگیرد.
1آقازاده ادامه داد: دخالت نابه جا در حوزه کشاورزی می تواند به مانعی برای افزایش تولید و توسعه این بخش تبدیل شود.
وی اعطای تسهیلات ارزان قیمت و سرمایه در گردش را کلید رفع مشکلات کشاورزان و افزایش تولید محصولات این بخش عنوان کرد و گفت: پرداخت تسهیلات با بهره بانکی بالا از مشکلات کشاورزان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: برای شناسایی کشاورزان نمونه استان ۱۶۵ پرونده در سال گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته که نتیجه آن انتخاب ۵۹ کشاورز نمونه بوده است.
مجید آنجفی افزود: استان مرکزی با تنوع اقلیمی بالا دامنه تولیدات مختلفی را در حوزه کشاورزی دارد و توانسته در زمینه باغبانی، گل و گیاه زینتی و ماهیان زینتی به عنوان یکی از استان های شاخص کشور باشد.
وی اجرای سامانه آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی استان مرکزی را از برنامه اولویت دار جهاد کشاورزی استان عنوان کرد و گفت: با توجه به کمبود آب کشاورزی به منظور صرفه جویی در مصرف آب کشت های فشرده از جمله کشت گلخانه ای و اجرای آبیاری قطره ای در دستور کار کشاورزان است.
آنجفی با یادآوری پرداخت ۱۰۰در صدی طلب گندمکاران استان مرکزی گفت: این پرداخت امسال کمی تاخیر داشت و برای حمایت هرچه بیشتر از تولیدکنندگان این حوزه نیاز است حق آنان به موقع پرداخت شود.
وی، واگذاری فعالیت های کشاورزی به بخش خصوصی و تشکل های این بخش را از دیگر برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد و افزود: با تحقق این مهم سازمان جهاد کشاورزی می تواند با انجام فعالیت های نظارتی و حمایتی بیشتر زمینه توسعه تولیدات کشاورزی و رفع مشکلات این بخش را در دستور کار خود قرار دهد.
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان مرکزی نیز در این آیین گفت: بانک کشاورزی این استان امسال در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ۹ هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.
عبدالصمد صناعی افزود: ۷۸۰ فقره از این تسهیلات به مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال در زمینه افزایش ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان مرکزی پرداخت شده است و برای پرداخت تسهیلات برای افزایش مکانیزاسیون در استان محدودیتی وجود ندارد.
وی ادامه داد: با پرداخت این میزان تسهیلات، ضزیب مکانیزاسیون استان مرکزی از ۹ دهم درصد در هر هکتار به یک و ۶ دهم درصد افزایش یافته است.
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان مرکزی خاطر نشان کرد: ۲۴۸ فقره تسهیلات آبیاری نوین و ۱۰۳ فقره تسهیلات اشتغالزایی نیز امسال توسط این مدیریت در استان پرداخت شده است.
صناعی با یاد آوری خسارت چهار هزار میلیارد ریالی سرمازدگی به باغ های انار شهرستان ساوه، گفت: ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار توسط دولت برای جبران این خسارت ها اختصاص یافته است که تا کنون سه هزار و ۵۰۰ نفر با اعتباری بالغ بر ۴۳۰ میلیارد ریال از این اعتبارات برخوردار شده اند.
وی ادامه داد: توسعه سامانه های آبیاری تحت فشار، افزایش ضریب مکانیزاسیون، کشت متراکم و گلخانه ای از برنامه های اولویت دار بانک کشاورزی است و پرداخت تسهیلات در این زمینه ها محدودیتی وجود ندارد.
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان مرکزی توسعه آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس، تامین مالی زنجیره محصولات کشاورزی، محصولات صادراتی و تولیدات دانش بنیان را از دیگر اولویت های بانک کشاورزی استان عنوان کرد.
صناعی خاطر نشان کرد: ۱۱میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از جرایم تسهیلات کشاورزی امسال در راستای حمایت از بخش تولید محصولات کشاورزی بخشوده شده است.
رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: کشاورزان این استان در حوزه های مختلف از جمله تولید گوشت، گل و گیاهان زینتی، ماهیان زینتی، باغبانی با کسب رتبه در سطح کشور خود را ثابت کرده اند.
مسعود مرادی افزود: همکاری و همراهی مسئولان دولتی و بخش خصوصی همواره افزایش تولید را به همراه داشته و هرگاه این بخش ها از یکدیگر فاصله گرفته، تولید با مشکل مواجه شده است.
در این آیین با حضور استاندار و جمعی از مدیران استان مرکزی از ۶۰ نفر از تولیدکنندگان برتر حوزه کشاورزی این استان تقدیر شد.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن درزمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
استان مرکزی رتبه اول صادرات ماهیان زینتی را به خود اختصاص داده و حدود ۹۰ درصد صادرات این ماهیان از این استان انجام می شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.
استان مرکزی با دارا بودن یک و هشت درصد از مساحت کل کشور دارای منابع آبی محدودی است اما ظرفیت تولید ۱۶ هزار تن انواع آبزیان پرورشی را داشته که با وجود همه کمبودها و محدویت‎ها، توانسته در این زمینه خوش بدرخشد و جایگاه ویژه‎ای در کشور به دست آورد.
مجید آنجفی رییس سازمان جهاد کشاورزی نیز در ادامه این آیین گفت :

برای شناسایی کشاورزان نمونه استان ۱۶۵ پرونده در سال گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته که نتیجه آن انتخاب ۵۹ کشاورز نمونه بوده است.

وی افزود: استان مرکزی با تنوع اقلیمی بالا دامنه تولیدات مختلفی را در حوزه کشاورزی دارد و توانسته در زمینه باغبانی، گل و گیاه زینتی و ماهیان زینتی به عنوان یکی از استان‌های شاخص کشور باشد.

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: اجرای سامانه آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی استان مرکزی از برنامه اولویت‌دار جهاد کشاورزی استان است و با توجه به کمبود آب کشاورزی به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب کشت‌های فشرده از جمله کشت گلخانه‌ای و اجرای آبیاری قطره‌ای در دستور کار کشاورزان است.

 

آنجفی بیان کرد: طلب گندمکاران استان مرکزی به شکل ۱۰۰ درصدی پرداخت شده، البته این پرداخت امسال کمی تاخیر داشت و برای حمایت هر چه بیشتر از تولیدکنندگان این حوزه نیاز است حق آنان به موقع پرداخت شود.

وی ادامه داد: واگذاری فعالیت‌های کشاورزی به بخش خصوصی و تشکل‌های این بخش از دیگر برنامه های این  سازمان است که با تحقق این مهم سازمان جهاد کشاورزی می‌تواند با انجام فعالیت‌های نظارتی و حمایتی بیشتر زمینه توسعه تولیدات کشاورزی و برطرف کردن مشکلات این بخش را در دستور کار خود قرار دهد.

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی عنوان کرد: با توجه به اینکه  در مدت یک دهه اخیر تلاش زیادی انجام داده‌ایم اما هنوز در حدود ۳۰ درصد اراضی قابل پوشش آبیاری تحت فشار از این سیستم بهره‌مند شده‌اند و هنوز به پوشش ایده‌آل نرسیدیم و ۷۰ درصد اراضی استان از نعمت آبیاری تحت فشار محروم هستند که برطرف کردن مشکلات بر عهده سه قوا بوده و تنها به وزارت جهاد کشاورزی ارتباط ندارد.

آنجفی خاطرنشان کرد: در مدت ۶۳ سال گذشته بیشترین کاهش میانگین بارندگی را از ابتدای مهرماه امسال تا اواخر بهمن داشتیم که بر نگرانی‌ها دامن می‌زند.

آنجفی با اشاره به اینکه نگاه سازمانی ما و نگاه وزارتخانه به این است که کار مردم به خودشان واگذار شود بیان داشت : تمام قوانین مربوطه مصوب شده و بخشی از کار به بخش خصوصی واگذار شده که این مهم با قدرت و و قوت ادامه پیدا می‌کند چون ایده‌آل ما این است که در سال‌های آینده به گونه‌ای کار کنیم که یک روزی یک مجموعه‌ای به بزرگی مجموعه جهادکشاورزی با عنوان خانه تشکل‌های تخصصی بخش کشاورزی ایجاد شود و سازمان کشاورزی و بدنه دولتی آن به یک ساختمان کوچیک که کار را به سرعت تسهیل می کند تبدیل شود و این مهم می طلبد که تشکلهای بخش خصوصی و دولتی هماهنگ و در یک راستا حرکت کنند .

وی عنوان کرد : متاسفانه سهم بخش کشاورزی هیچ زمانی به طور کامل ادا نشده است و در کشور به عنوان یک ستون و محور مورد ارزیابی قرار نمی گیرد چرا که مقرر شده بود ۲۰ درصد از سهم تولید ناخالص ملی به بانک کشاورزی تسهیلات  بانکی پرداخت شود که این میزان در استان مرکزی هیچگاه از هشت درصد افزایش نداشته و نرخ سود بانکی بالغ بر ۲۱ درصد است که برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست  و می طلبد با حمایت و نظارت  از تشکل های کشاورزی قدمهای موثری در راستای توسعه صادرات کشاورزی برداریم

 

 

پيوندها

سامدبازرسيپورتال مردمسازمان تحقیقاتآبياري نوينسامانه رسیدگی به شکایاتبيمه تكميلي1